To na siebie od zawsze czekasz (II wydanie)

Dla kogo?

  • dla terapeutek i terapeutów, którzy pracują z parami
  • dla każdego, kto pragnie zrozumieć siebie i z większą otwartością pielęgnować relacje z partnerem/partnerką

 

O czym?

To na siebie od zawsze czekasz to książka zapraszająca do praktykowania odważnej miłości w bliskiej relacji. Większość problemów w związkach wynika z tego, że nieświadomie obciążamy tę drugą osobę koniecznością zaopiekowania się naszymi zranionymi i odrzuconymi częściami. Autor proponuje, by wszelkie trudne sytuacje potraktować jako tropy umożliwiające nam dotarcie do powstałych w przeszłości zranień psychicznych, a potem przejąć odpowiedzialność za ich uleczenie. Zachęca nas również do innego sposobu komunikacji, a mianowicie wypowiadania się w imieniu własnych części, zamiast z nich. Dzięki temu w naszych relacjach będą mogły zagościć nowe jakości: ciekawość, zaufanie, współczucie i autentyczne połączenie.

Drugie wydanie tej publikacji – przeznaczonej zarówno dla tych, którzy pragną zadbać o własny związek partnerski, jak i dla tych, którzy specjalizują się w pracy z parami – oprócz tego, że zostało opatrzone nowym podtytułem i odświeżone pod względem redakcyjnym, odzwierciedla także zmianę społeczną, jaka się dokonała od 2008 roku: język nabrał inkluzywności uwzględniającej różnorodność płciową i seksualną.

 

Zalety książki:

  • przystępny język
  • przykłady z praktyki klinicznej
  • relacje z przebiegu sesji psychoterapeutycznych
  • ćwiczenia do samodzielnego wykonania

 

O autorze

Richard C. Schwartz – doktor psychologii, współpracował z Instytutem Badań nad Nieletnimi na Uniwersytecie Illinois w Chicago oraz z Instytutem Rodziny na Uniwersytecie Northwestern, w obu tych instytucjach uzyskał status profesora nadzwyczajnego. W latach osiemdziesiątych XX wieku w oparciu o wiedzę na temat systemowej terapii rodzinnej oraz doświadczenia z indywidualnej pracy z klientkami i klientami, którzy podczas sesji mówili o różnych częściach siebie – stworzył podwaliny nowatorskiego modelu psychoterapeutycznego: Internal Family Systems [System Wewnętrznej Rodziny]. Ta metoda zakłada, że ludzka psychika stanowi system, który tworzą wchodzące ze sobą w relacje różne części, tym samym normalizując (i depatologizując) zjawisko wielogłosowej osobowości [multipart personality].

Zaproponowane przez Schwartza podejście wzbudziło zainteresowanie wielu osób ze świata psychoterapii oraz innych obszarów związanych ze zdrowiem psychicznym, dzięki czemu model ewoluował i stał się szeroko znany. IFS jest stosowany w pracy z klientkami i klientami indywidualnymi, parami, dziećmi, rodzinami oraz grupami i skuteczny w leczeniu traumy, zaburzeń lękowych, depresji, PTSD i uzależnień.

Założony przez Schwartza Instytut IFS oferuje szkolenia zarówno dla osób profesjonalnie zajmujących się prowadzeniem terapii, jak i dla odbiorczyń i odbiorców zainteresowanych rozwojem osobistym. Na stronie internetowej www.ifs-institute.com można znaleźć informacje dotyczące szkoleń, kursów, konferencji oraz publikacji na temat IFS, a także dane kontaktowe terapeutek i terapeutek specjalizujących się w tej metodzie.

Richard Schwartz jest autorem i współautorem wielu książek oraz artykułów. Obecnie wykłada w Harvard Medical School, prowadzi szkolenia i bierze udział w różnych konferencjach, popularyzując wiedzę na temat IFS na całym świecie.

 

Richard C. Schwartz
49
To na siebie od zawsze czekasz (II wydanie)
Magiczna kuchnia – budowanie bliskich relacji w oparciu o System Wewnętrznej Rodziny (IFS)
You are the One You’ve been waiting for. Applying Internal Family Systems to intimate relationships
I wydanie 2008, II wydanie 2023
Ksymena Klemińska, Ajka Duda
Miejsce Ludzi
2019, rok drugiego wydania: 2023
978-83-969027-0-2
222
153x228 mm